Prokrastynacja w podejmowaniu decyzji zawodowych.

Prosta i częsta sytuacja – pracujesz w firmie już 10 lat, wielokrotnie myślałeś/aś o zmianie obowiązków, zmianie pracy lub zajęciu się czymś zupełnie innym. Jak każdy masz swoje marzenia, plany, chęć, ale kompletnie nic z tym nie robisz. Dlaczego?

Odpowiedź może być prosta – masz tendencję do ciągłego i stałego odwlekania decyzji zawodowych, co związane jest z tak zwaną prokrastynacją.

Przypomnijmy, czym jest prokrastynacja – to tendencja do odkładania ważnych spraw na później. To decyzja o nie podejmowaniu działania, które jest dla ciebie ważne i zastępowaniu go innymi – mało ważnymi sprawami.

W tym miejscu należy przyjrzeć się pewnemu zjawisku, zwanemu Efektem Zeigarnik.

Jego autorka, Bluma Zeigarnik, rosyjska psycholog i psychiatra zaobserwowała pewną sytuację, które wydała się jej niezwykle ciekawa. Otóż, siedząc w restauracji przyglądała się pracującym tam kelnerom. Jej uwagę zwrócił fakt, że doskonale pamiętali, komu jeszcze nie wydano dania i jakie dokładnie było zamówienie dla oczekujących, ale nie pamiętali już szczegółów zamówienia, które zostało zrealizowane. Ta obserwacja zapoczątkowała dalsze doświadczenia autorki. Przeprowadzając szereg eksperymentów wśród swoich studentów zauważyła, że w naszej pamięci tkwi w szczególności pamięć tego, co nie zostało ukończone.

Przekładając to na zjawisko prokrastynacji, ukazuje się fakt, że nie dość, iż zaczynasz odwlekać swoje decyzje zawodowe w czasie, to jeszcze ciągle masz w pamięci chęć załatwienia tej sprawy, przykładowo – zmiany pracy.

Dlaczego odkładamy w czasie decyzję o zmianie pracy?

Otóż prawdopodobnie stosujesz wiele wymówek, które odgrywają dużą rolę w braku podejmowaniu decyzji zawodowych.

Każda z tych wymówek składa się z faktu oraz nieprzydatnego wniosku, przykłady przytaczam poniżej:

Tabela

Takie nieprzydatne wnioski powodują, że wciąż masz nadzieje na pojawienie się cudownego jutra, gotowego rozwiązania po spełnieniu pewnych warunków, które sobie stawiasz. Tymczasem czas ucieka, a idealnych warunków na rozpoczęcie działania nigdy nie będzie.

Jak zwalczyć prokrastynację?

Skutecznym działaniem na początek będzie zamiana nieprzydatnego wniosku na wniosek przydatny – pomagający pokonać prokrastynację w podejmowaniu decyzji zawodowych.

Tabela

Każdy moment jest wystarczająco dobry na rozpoczęcie działania. Pamiętaj, że im mniejszy krok, tym większe prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu. Tak więc – działaj – zacznij, a Twoja motywacja zdecydowanie wzrośnie.

Od czego zacząć?

  • 1. Weź kartkę i długopis. Opisz jakie masz plany zawodowe. Pomyśl, że nie masz żadnych ograniczeń. Zapisz każdą myśl dotyczącą Twojej decyzji zawodowej. W ten sposób powstanie szkic planu na przyszłość.
  • 2. Zrób analizę swojej decyzji zawodowej. Wpisz słabe i mocne strony oraz szanse i zagrożenia. Porównaj je pod kątem ilości i jakości.
  • 3. Wpisz wartości, które są cenne dla Twojego pracodawcy oraz dla Ciebie, a następnie porównaj je.
  • 4. Skorzystaj z porady specjalisty, z którym przejdziesz przez szereg ćwiczeń i zmotywujesz się do działania !

Powodzenia!


Artykuł został napisany dla Centrum Kariery Goldenline

O autorze

Ekspert w zakresie kształtowania kompetencji społecznych i osobistych. Psycholog i trener, prowadzi szkolenia z zakresu: work life balans, radzenie sobie ze stresem, zarządzanie czasem, inteligencja emocjonalna, analiza transakcyjna w relacjach pracowniczych. Swoimi szkoleniami wspiera korporacyjne programy corporate wellness. Prowadzi szkolenia dla korporacji, w tym m.in.: Delphi, Skanska, Mondelez, Coca-Cola. Dodatkowo realizuje z klientami procesy career coachingu, gdzie wspiera pracowników w rozwoju ich ścieżki zawodowej. Działa na rzecz propagowania coachingu w doradztwie zawodowym.