Kontrola emocjonalna to podstawa dobrych relacji w pracy.

Od czego zacząć pracę nad EQ? Przede wszystkim od siebie samego, ucząc się rozpoznawania, analizowania własnych postaw i działań. Niezbędne jest również nabycie umiejętności podejmowania odpowiedzialności za odczuwane emocje i przypisywanie im adekwatnych przyczyn.

Jeżeli rozwijamy w sobie inteligencję emocjonalną jesteśmy w stanie osiągnąć to, czego pragniemy niemal we wszystkich dziedzinach życia. Owocami tej harmonii stanie się pasja pracy, szczęście rodzinne, zdrowie psychiczne, empatia, twórczość oraz poczucie spełnienia.

Poniżej prezentowane jest ćwiczenie rozwojowe, które pomoże w rozwijaniu własnej inteligencji emocjonalnej. Ćwiczenie dotyczy pracy nad szacunkiem do samego siebie.

"Nakarm lwa"

Ćwiczenie to powinno zająć maksymalnie 10 minut. Zachęcam do wykonywania ćwiczenia rano, rozpoczynając dzień.

  • 1. Popatrz na siebie w lustrze. Przez dwie minuty uzupełniaj zdanie „Lubię siebie za ….”
  • 2. Podziękuj sobie za wypowiedziane pochwały.
  • 3. Teraz zamknij oczy i wyobraź sobie siebie, wspominając chwilę kiedy czułeś/aś się zrelaksowana i szczęśliwa. Co wtedy myślałeś/aś i jak się wówczas czułeś/aś?
  • 4. Policz od 10 do 1.
  • 5. Mając nadal zamknięte oczy, przypomnij sobie chwilę, kiedy ktoś kogo szanujesz powiedział Ci komplement. Przywołaj w myśli szczegóły dotyczące tamtego wydarzenia.
  • 6. Skoncentruj się na pozytywnym uczuciu.
  • 7. Otwórz oczy – spójrz na siebie. Pozwól sobie zobaczyć to, co zobaczyła tamta osoba i powtórz to do siebie.
  • 8. Teraz pomyśl o dniu, który rozpoczynasz. Zastanów się przez chwilę, jak wykorzystasz dziś swoje cechy, pozytywne uczucia, do tego by odnieść sukces, cieszyć się dniem, postrzegając wyzwania jako szansę rozwoju nauki, a nie problemy.
  • 9. Możesz powtarzać pierwszy krok każdego dnia przed zaśnięciem.

Ćwiczenie pochodzi z książki Neale S., Spencer-Arnell L., Wilson L. Coaching inteligencji emocjonalnej. Warszawa. Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o., 2009r..

O autorze

Ekspert w zakresie kształtowania kompetencji społecznych i osobistych. Psycholog i trener, prowadzi szkolenia z zakresu: work life balans, radzenie sobie ze stresem, zarządzanie czasem, inteligencja emocjonalna, analiza transakcyjna w relacjach pracowniczych. Swoimi szkoleniami wspiera korporacyjne programy corporate wellness. Prowadzi szkolenia dla korporacji, w tym m.in.: Delphi, Skanska, Mondelez, Coca-Cola. Dodatkowo realizuje z klientami procesy career coachingu, gdzie wspiera pracowników w rozwoju ich ścieżki zawodowej. Działa na rzecz propagowania coachingu w doradztwie zawodowym.