Mity związane z planowaniem własnej kariery zawodowej.

Planowanie własnej kariery wydaje się być procesem mało skomplikowanym, w rzeczywistości jednak okazuje się być sporym wyzwaniem, które wymaga nie tylko umiejętności, ale i czasu jaki musisz zainwestować. Oto najczęstsze mity jakie funkcjonują w procesie planowania własnych ścieżek zawodowych.

MIT #1
PIERWSZY KROK TO WYSŁANIE CV

To często błędne myślenie powoduje nasze rozczarowanie przy poszukiwaniu pracy. Na 50 wysłanych CV tylko 1 zaproszenie? Idąc myśleniem zgodnym z MITEM#1 to i tak szczęście, że ktoś zadzwonił. Napisanie CV musi być poprzedzone poznaniem siebie, swoich mocnych stron, talentów, umiejętności. Tylko wtedy CV może być naprawdę dobrze sporządzone.

MIT #2
SAMO SIĘ UŁOŻY

Z pewnością jakoś się ułoży, ale nie oznacza, że przyniesie ci to satysfakcję. Własna kariera w rękach losu? Nie. To ty decydujesz o swojej przyszłości. O tym kim chcesz być i co chcesz osiągnąć.

MIT #3
TO PRACODAWCA MA MI ZAPROPONOWAĆ ŚCIEŻKĘ ROZWOJU

Zapewne zaproponuje, ale chyba nie chcesz realizować cudzych priorytetów? Aby móc stwierdzić, czy dana ścieżka - nawet ta zaproponowana przez pracodawcę, odpowiada ci czy też nie, musisz wiedzieć czego tak naprawdę pragniesz, w czym czujesz się najlepszy.

MIT #4
PLANOWANIE JEST DLA MŁODYCH

Nic bardziej mylnego, praktycznie cały czas człowiek podejmuje pewne decyzje zawodowe. Nawet będąc w jednym miejscu pracy kilka lat - to też jakaś decyzja. Planować możesz przez całe swoje życie: zmieniasz stanowiska, starasz się o awans, zwiększasz kwalifikacje. Nie ważne ile masz lat. Ważne czego naprawdę potrzebujesz w obszarze zawodowym.

MIT #5
PLANOWANIE KOŃCZY SIĘ NA PODJĘCIU PRACY

Podjęcie pracy to dopiero początek pewnej drogi. Nie ważne, która to praca z rzędu - za każdym razem jest to początek kolejnego planowania - siebie w nowym miejscu pracy. Czym chcesz się zajmować? Jakich błędów nie chcesz powtarzać? Co chcesz osiągnąć?

MIT #6
PLANOWANIE TO JEDNORAZOWY AKT

To raczej długotrwały proces i takie spojrzenie na planowanie oszczędzi ci wielu rozczarowań. Świadome konstruowanie kariery i wprowadzanie planów w życie krok za krokiem pozwoli ci nie tylko uważnie obserwować efekty działań ale i na bieżąco korygować mniej korzystne decyzje.

O autorze

Ekspert w zakresie kształtowania kompetencji społecznych i osobistych. Psycholog i trener, prowadzi szkolenia z zakresu: work life balans, radzenie sobie ze stresem, zarządzanie czasem, inteligencja emocjonalna, analiza transakcyjna w relacjach pracowniczych. Swoimi szkoleniami wspiera korporacyjne programy corporate wellness. Prowadzi szkolenia dla korporacji, w tym m.in.: Delphi, Skanska, Mondelez, Coca-Cola. Dodatkowo realizuje z klientami procesy career coachingu, gdzie wspiera pracowników w rozwoju ich ścieżki zawodowej. Działa na rzecz propagowania coachingu w doradztwie zawodowym.